ДПА-2016

Порада

- Багато качаєш?

- Рекомендуємо зареєструватись! Зареєстровані користувачі качають по прямих посиланнях!

Головна » Читати онлайн » Інше » Розробки уроків [Додати статтю]

Урок на тему - Містерія Т.Шевченка "Великий льох"


Тема уроку: Містерія Т.Шевченка "Великий льох"
 
Мета уроку: ознайомити учнів з містерією Т.Шевченка "еликий льох", її алегорією, ідейно-тематичним наповненням.
 
Цілі уроку:
 
Після його проведення учні повинні знати:
 
жанрові особливості містерії, тему та ідею містерії "Bеликий льох", концепцію "розритої могили" в творчості Шевченка, причини написання "Великого льоху", алегорії всіх груп образів, специфіку бачення поетом історії України, її ключових постатей та епізодів.
 
вміти:
назвати жанрові особливості поеми-містерії взагалі і містерії "Великий льох", проаналізувати всі частини поеми як окремо, так і в поєднанні, поєднати тему та ідею поеми з іншими творами Кобзаря.
 
Тип уроку: комбінований урок.
 
Методи: евристична бесіда, робота з текстом, аудіювання, робота зі схемами.
 
План уроку.
Вступне слово вчителя.
Перевірка домашнього завдання.
Робота з "ключем".
Прослуховування музичної композиції.
Робота зі схемою.
Підведення підсумків.
 
Хід уроку.
 
 Учитель: Сьогодні ми звернемося до одного з найскладніших творів Тараса Шевченка, зрозуміти який без підготовки зможе не кожен.
Д/з було прочитати "Великий льох"”, скласти план містерії, виписати всіх героїв, зі словника літературознавчих термінів – "містерія".
 Робота з "Ключем", роздрукований кожному, методом читання з позначками (відзначити "+" те, що знав, "-" – те, чого не знав). (Див. Додатки).
 Прослуховування поезії "Розрита могила" чи її музичну обробку (гурт "Кому Вниz", альбом "In kastus", співає Андрій Середа). Завдання: відчути дух, зрозуміти ставлення поета до Хмельницького, зрозуміти концепт “розрита могила”.
 Робота зі схемою – заповнюємо пропуски, розтлумачуючи алегорії.
 Підсумок – прослуховування вірша чи композиції на слова Шевченка "Суботів".
 
 Д/з на 12 балів: так що заховано у Великому льоху?
 
Ключ до містерії "Великий льох"
 
Ключ
Міфологія:
Могила: ... розкопування могили з метою пограбування вважається великим гріхом і суворо заборонене народною традицією.
Душа: за найбільші гріхи душа може лишитися неприкаяною до кінця світу і вічно літати землею.
Кінець світу: перед кінцем світу мають з’явитися Христос і Антихрист, які вестимуть війну.
Льох: пов’язується з могилою, а також з культом предків.
Смерть, пошесть: ... може ходити по землі у вигляді жінки, всі, кого вона зустрічає, падають мертвими.
Переходити з відрами дорогу: за народними звичаями з повними відрами – на щастя, з порожніми – на нещастя.
Ворона – чорний птах, символ і втілення сатани.
 
Історія:
"Юрась гетьманенко": син Богдана Хмельницького.
"Їхав у Переяслав Москві присягати": Переяславська рада 1654 року про приєднання України до Московії, умови якої були порушені Москвою і результатом стало поневолення України.
"В Батурині, як він їхав у Москву з Полтави": після поразки військ Івана Мазепи цар Петро вирізав до ноги усе населення Батурина – столиці гетьмана Мазепи, не лишивши в живих ні жінок, ні дітей, ні старих.
"Три указа накаркала на одну дорогу", "на ковану", "да шесть тысяч в одной верстве душ передушила": кріпаки, які будували за царським указом залізницю Петербург-Москва масово гинули на будівництві від нелюдських умов праці.
"В Парижі з Радзивіллом і Потоцьким три злота пропила", "Та в Сибір загнали свою шляхту": Радзивілл і Потоцький, найбільші землевласники Польщі, брали участь в повстанні 1830 року проти Росії, а після поразки емігрували до Парижу, тоді як учасники з числа дрібної та середньої шляхти опинилися на засланні в Сибіру.
 
Опорна таблиця
 Події твору                                     Розкриття змісту алегоричного образу
-  З’являються три душі, покарані            - Перелік-ілюстрація найстрашніших
вічним блуканням за свої гріхи.               гріхів перед Батьківщиною
- Потраплять у рай, коли москаль            - Отже, коли москаль розкопає Льох, розкопає великий льох                                           буде кінець світу
 
-  Провина першої душі                        - Перейшла вповні дорогу Богдану
                                                                   Хмельницькому, коли той їхав
                                                                   у Переяслав "Москві присягати",
                                                                   тобто побажала удачі у знищенні
                                                                   України
-  Провина другої душі                                  - Напоїла коня Петру І, коли
                                                                   той їхав із по-звірячому спаленого
                                                                   ним Батурина, тобто допомогла ворогові
-  Провина третьої душі                        - Посміхнулась Катерині ІІ, тобто
                                                                   виказала приязнь до ворога
- З’являються три ворони:                      - Вороги кожного народу - не
 українська, польська, московська                тільки зовні, а й всередині
- Описують свої злочини перед              - Кожен народ має власну "біду"
народами                                         
- Злодіяння української ворони            - Відсутність державної твердості і
                                                                   послідовності                                                           
- Злодіяння польської ворони               - Зрадливість шляхти
- Злодіяння російської ворони              - Тиранія по відношенню до всіх
                                                                   народів, в т.ч. й до свого.
- Очікують, поки буде розкопано           - Хочуть кінця світу (за міфом
ненависний їм Великий льох                 Шевченка - кінця України)
 - Пророкують народження “Гонти”      - "Месією" для України буде Борець
 і “Анти-Гонти” при розкопуванні         за її волю (як Гонта), але в
льоху                                                                    народі знайдеться і зрадник       
-  З’являються три лірники-каліки                  - У віковому рабстві почалося
                                                                    виродження народу - замість
                                                                    звитяжних дум козаків-бандуристів
                                                                    співають потворні лірники
- Співають пісні про Богдана                          - Пісні поразки, а не перемоги 
- Реалістична картина: москалі ведуть   - Москалі хочуть знищити Україну
розкопки льоху в Богданових палатах    через знищення її історичної пам'яті
- Не знаходять нічого цінного,                - Історія - не тільки слава і
звитяга, а й страшні злочини                   окрім кістяків у кайданах
- Урядник б’є лірників за згадку           - Навіть згадка про Богдана,"найбільшого
про Богдана Хмельницького                         друга" Москви страшна їй
- "Малий льох в Суботові Москва         - Надія на те, що сховище української
розкопала"! Великого ж того                 державності, історичної пам'яті,
льоху ще й не дошукалась"                  своєрідного Святого Грааля
                                                                   буде стояти вічно і зберігати
                                                                   волю для грядущих поколінь
 
 Цей урок закінчує вивчення дев'ятикласниками творчості Т.Шевченка періоду "трьох літ". Після нього доцільно дати рубіжний контроль і переходити до нступних творів. Збагнувши символічну та інтерчасову природу творчості Кобзаря, учні будуть підготовленими до сприймання складних творів, як от "Неофіти" та "Марія".
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!!!
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук


Профіль

    Логін:
    Пароль:

По класах

Бібліотека учня

Читай українською!

Статистика



    Онлайн всього: 13
    Гостей: 13
    Користувачів: 0
 
Наша група в ВКонтакті