ДПА-2017

Порада

- Багато качаєш?

- Рекомендуємо зареєструватись! Зареєстровані користувачі качають по прямих посиланнях!

Головна » Читати онлайн » Інше » Розробки уроків [Додати статтю]

Розробка уроку зв’язного мовлення на тему: "Джерела писемності. Розвиток зв’язного мовлення. Лист. Адреса."


Тема. Джерела писемності. Розвиток зв’язного мовлення. Лист. Адреса.
 
Мета: познайомити дітей з джерелами писемності; ознайомити учнів із правилами написання листів, підписування конвертів; формувати вміння та навички правильно визначати зміст та композицію листа, вибирати потрібні слова та словосполучення, правильно писати адресу на конверті; розвивати навички свідомої дисципліни; виховувати мовленнєву культуру учнів.
 
Обладання: конверти.
 
Перебіг уроку
 
1. Оргмомент.
 
2. Перевірка домашнього завдання (фронтально).
 
3. Актуалізація. Мозковий штурм. За дві хвилини записати все те, що має відношення до писемності. Наприклад: мова, папір, літера, письмо, документ, лист, папірус, мовознавство, малюнкове письмо, алфавіт, графіка...
 
4. Повідомлення теми й мети уроку.
 
5. Робота за темою.
 
1) Розповідь вчителя (про телеграми й листи без літер).
 
У наш час легко і просто передавати думки, мову на відстань. Особливо письмо. Саме воно дає можливість долати просторову і часову відстань. Ми можемо докладно описати події, своє життя, передати міркування на сотні і тисячі кілометрів, вивчати документи; ознайомлюватись із поглядами людей, які жили сотні й тисячі років тому. А чи завжди було письмо? Коли і як воно виникло?
Потреба передавати думки на відстань існувала споконвіку. Для задоволення її використовувались сигнали, до яких людини нерідко вдавалась навіть у часи існування й поширення письма. Перегорнимо хоча б сторінки нашої історії.
У часи, коли українська людність зазнавала спустошливих нападів татарських людоловів, для попередження про набіг використовувалась мова сигнальних вогнів. Козацька варта, що день і ніч чатувала на високих могилах у степу, побачивши татар чи зачувши тупіт орди, запалювала спеціально підготовлені бочки із смолою.
Мовою знаків у індіанців служив дим, у поселеннях Африки – свист, за допомогою якого „перемовлялися”, ділилися новинами сусіди, розділені горами і проваллями.
Для передачі думок на відстань використовувались предмети. Індіанці, оголошуючи війну, надсилали супротивникові томагавк. Сигналом миру служила люлька: її на знак примирення по черзі палили представники ворогуючих племен.
Для передачі повідомлень використовувалось своєрідне намисто (вампум) – нанизані на стрічку морські черепашки. Поширеним було вузликове письмо – кіпу: зміст послань у ньому передавався через кількість прив’язаних до мотузки чи палиці шнурів і вузлів на них; форму, розташування , їх колір.
„Мова” сигналів і предметів не давала змоги передавати думки, повноцінно спілкуватися. Для цього була потрібна писемність. І першим кроком до неї стало малюнкове письмо – піктографія.
Людина навчилась малювати дуже давно. Поселившись у печері, люди висікали або видряпували фігури тварин, людей та різних предметів. Згодом у піктографічному письмі дедалі частіше використовувались умовні зображення. Малюнками передаються навіть абстрактні поняття: рогата змія означає „життя”, людина або тварина вниз головою – „смерть”, з’єднані руки – „дружба”, дві змії – „небезпека” і т.ін.
Малюнкове письмо віджило, але залишки його можемо побачити й сьогодні. Це всім відомі знаки дорожного руху.
Піктографія удосконалювалась, у ній широко використовувались умовні знаки. На зміну малюнковому письму ішло і згодом прийшло ієрогліфічне письмо. У ньому кожний знак – ієрогліф передає слово або його частину. У наш час ними пишуть у Японії й Китаї. Народи цих країн люблять своє письмо-малюнки і не збираються з ним розлучатися.
У нас також використовуються ієрогліфи. Ними можна вважати так звані арабські цифри. Адже значок, скажімо, 5 читається словом п’ять, а 4 – чотири. У цьому відношенні римські цифри І, ІІ, ІІІ і т.д. ближчі до піктографії.
Ієрогліфічне замінило буквене письмо. Винайдення літер – невеличких простих фігурок, що відтворюють звуковий склад слів, - велике досягнення людства.
Вважають, що букви першими створили фінікійці, удосконалили греки.
Творцями слов’янської азбуки - кирилиці стали Кирило і Мефодій. Сучасний український алфавіт склався на її базі. З неї вилучили зайві для української мови літери і додали необхідні – г, ї, й. Такою існує наша азбука з кінця ХІХ ст.
 
2) Запитання до учнів.
- Що таке лист?
- З якою метою пишуть листи?
- Чи можна назвати їх творчістю кожної людини?
 
3) Читання листа (стор.54 підручника).
-Кому він адресований?
-Про що в ньому розповідається?
- На які частини його можна поділити?
 
4) Розповідь вчителя.
Лист – це особливий вид творчості. Потреба в листуванні виникла в зв’язку з необхідністю спілкування на відстані.
 
Уміння написати листа означає вміння визначити його зміст і композицію, вибрати потрібні слова і словосполучення, правильно написати адресу на конверті.
Здебільшого листи складаються з таких частин:
 
ПОЧАТОК: звертання до того, кому адресовано лист.
 
ОСНОВНА ЧАСТИНА: зміст листа.
 
КІНЦІВКА: форми ввічливості: з повагою, на все добре, до скорої зустрічі; повторні поздоровлення; підпис, число.
 
4) Фізхвилинка.
 
5) Робота з конвертом.
 
Звернення уваги на малюнок конверту. Запам’ятовування правильності написання адреси.
 
6) Творча робота.
 
Написати листа другові чи родичам. Можна користуватися опорними словами та словосполученнями:
добрий день, хочу дізнатися, Ваше, здоров’я, цікаво проводжу, допомагати мамі, успіхи, спортивна секція, гурток.
 
6. Закріплення вивченого матеріалу.
 
Бесіда.
- Які види поштових відправлень ви знаєте?
- Що означає цифровий індекс в адресі?
- Які слова в запису адреси прийнято скорочувати?
- Де і в якій формі пишуться на конверті прізвище, ім’я та по батькові адресата?
- Де і як пишеться на конверті зворотна адреса?
 
7.Домашнє завдання.
 
Написати листа друзям або вчителю про свій літній відпочинок та навчання у школі.
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!!!
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук


Профіль

    Логін:
    Пароль:

По класах

Бібліотека учня

Читай українською!

Статистика    Онлайн всього: 2
    Гостей: 2
    Користувачів: 0
 
Наша група в ВКонтакті